Co To Jest Skalpowanie?

Skalpowanie jest to metoda handlu kryptowalutami która polega na dokonywaniu wielu małych, ale za to licznych transakcji. Głównym celem korzystania z tego systemu jest zrobienie jak największej ilości małych transakcji.

Przykład:

Kupujemy 10,000 XVG przy cenie 1089 satoshi i sprzedajemy za 1100 satoshi. Różnica w cenie wynosi tylko 11 satoshi. Kupiiliśmy 10,000 za łączną sumę 10,890,000 satoshii i sprzedaliśmy za 11,000,000 satoshi zysk: 11,000,000-10,890,000 = 110000 satoshi. Ten przykład nie uwzględnia opłat giełdowych za transakcję.

Zalety i wady

Zaletą skalpowania jest fakt, że jest to łatwa forma tradingu która opiera się na tradowaniu małych różnic cenowych które łatwo osiągnąć jeżeli dobrze zaplanuje się swój tradingowy scenariusz. W moim przypadku  większość moich skalpingowych transakcji zawsze zamyka się w przeciągu kilku minut – do kilku godzin.

Wadą skalpowania jest to, że zysk z pojedynczej transakcji jest bardzo mały. Musisz wykonać wiele pomniejszych transkacji w ciągu dnia aby zarobić jakąś konkretną sumę.

Jak się skalpuje?

Istnieje wiele różnych technik, ale dla uproszczenia schematu napiszę jak skalpować Altcoinami.
UWAGA, aby ta metoda była skuteczna muszą być spełnione dwa warunki:

  • Kurs Bitcoina musi być miarę  stabilny (nie może gwałtownie spadać albo gwałtownie rosnąć)
  • Kurs danej monety musi być również  miarę stabilny (nie może gwałtownie spadać albo gwałtownie rosnąć)

Po pierwsze musisz znaleźć giełdę która ma niskie opłaty za transakcję. Ja używam Binance ponieważ opłata za transakcję wynosi 0.1% Dodatkowo jeżeli trzymasz ich monetę  BNB na swoim portfelu to Binance może pobierać opłaty z twojego portfela BNB dając tobie 50% rabatu czyli 0.05% za transakcję.

Po drugie musisz znaleźć monetę którą będziesz skalpować. Ja to robię w taki sposób, że przeglądam interwały 15 minutowe każdej pary na giełdzie i patrzę na ich  MACD (Moving Average Convergence/Divergence) MACD generuje swoje sygnały na podstawie dwóch średnich wykładniczych (średnie EMA). Standardowe ustawienia tego wskaźnika sugerują MACD jako wynik odejmowania od 26-cio okresowej EMA, średniej 12-sto okresowej EMA. Nakładając wskaźnik na okno wykresu otrzymamy histogram poruszający się wokół poziomu zero, z przecinającymi się nawzajem liniami MACD oraz Signal. Linia Signal to 9-cio okresowa średnia krocząca wskaźnika MACD. Brzmi trochę matematycznie co? Generalnie chodzi oto, że masz 2 średnie na histogramie na który zwracasz uwagę.

Teraz przejdźmy do samej taktyki, jeżeli widzę, że obie średnie znajdują się poniżej histogramu to zaczynam obserwować taką parę. Teraz momentem wejścia (kupna) danej monety będzie sytuacja w której obie średnie mają się ze sobą zetknąć. Ważne jest aby zwrócić uwagę na cenę monety i szukanie Dywergencji, która może zarówno być pozytywna, jak i negatywna. Dywergencja pozytywna sugerująca zajęcie pozycji długiej powstaje w momencie, gdy wykres notuje niższe dołki, zaś w oknie MACD obserwujemy wyższy dołek względem poprzedniego. Jest to często sygnał tworzącego się dołka cenowego. Ten moment zazwyczaj sygnalizuje odwrócenie się trendu i jest to dobry moment wejścia.


Po trzecie musisz znaleźć moment wyjścia (sprzedaży). Kliknij na „depth” aby zobaczyć ściany kupna i sprzedaży. Teraz popatrz gdzie znajduje się pierwsza duża ściana sprzedaży. Cały trik polega na tym aby ustawić sprzedaż trochę niżej niż ta ściana, ja zazwyczaj ustawiam 1-100 satoshi taniej (w zależności od ceny monety) niż pierwsza ściana sprzedaży

drugi screen

Ostatni krok to poczekać aż transakcja się wypełni i powtórzyć cały proces tyle razy ile chcesz.