Jak Ocenić ICO I Jego Wiarygodność

ICO to metoda zbierania funduszy bazująca na sprzedaży kryptowalut, które są całkowicie płynne. Zazwyczaj są one sprzedawane uczestnikom ICO, a pewien procent zostawiany jest na potrzeby funkcjonowania firmy (prywatni inwestorzy itd.) ICO umożliwia zarówno małym, jak i dużym inwestorom finansowanie projektów. Ostatni rok przyniósł tysiące ICO, które odniosły sukces. Motywacja, która stoi za takim projektem, jest oczywista. Motywacją dla inwestorów jest to, że cena tokena wzrośnie w porównaniu do ceny podczas ICO.

ICO są bardzo popularne wśród osób handlujących kryptowalutami. Ostatnio Hdac i Filecoin zgromadziły zadziwiające kwoty sięgające odpowiednio 258 i 275 milionów dolarów. Na sukces ICO wpływa wiele czynników. Inwestorzy powinni więc pamiętać o kluczowych elementach, które przedyskutujemy w tym artykule.

Warto w tym miejscu wspomnieć o mniej udanych ICO, jak np. Mycelium. Po zebraniu pieniędzy zespół po prostu rozpłynął się w powietrzu, a potem okazało się, że za zebrane fundusze opłacili sobie wakacje. Powodem takiej sytuacji może w pewnym stopniu być brak odpowiednich przepisów. Kilka dni temu ukradziono 7 milionów dolarów zaraz po rozpoczęciu ICO CoinDash. Tuż przed rozpoczęciem sprzedaży ich strona została zhackowana, a adres portfela ICO został zmieniona na adres hackera.

Ten artykuł omówi najważniejsze czynniki, na których należy się skupić podczas oceniania inwestycji w ICO.

Ważna uwaga: ICO to ryzykowny sposób pozyskiwania funduszy. Nigdy nie inwestuj środków, na które nie możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że z powodu braku przepisów, możesz mieć trudności z odzyskaniem pieniędzy.

Skład zespołu

Dowiedz się na ten temat wszystkiego, co możliwe, w szczególności jeśli chodzi o zespół deweloperów i radę nadzorczą. Sprawdź ich doświadczenie. Odwiedź ich profile LinkedIn. Poszukaj sławnych nazwisk. Dowiedz się, czy zespół ma doświadczenie w biznesie i jeśli tak, w jakich projektach brał udział.

Jak Ocenić ICO
Nigdy nie inwestuj w ICO którego team wygląda tak

Wątek na bitcointalk.org

Dobrym punktem startu jest stworzenie wątku na BitcoinTalk.org. Jest to największe forum bitcoinowe. Zaleca się uważne czytanie wiadomości. Uwagi każdego inwestora w tym właśnie wątku. To zły znak, jeśli np. deweloperzy unikają odpowiedzi na pytania lub nie chcą współpracować. Dobrym pomysłem jest wysyłanie prywatnych wiadomości.

Każda wiadomość na Bitcointalk zawiera rangę i stopień aktywności (liczbę wcześniejszych wiadomości) nadawcy. Reputacja ma tu ogromne znaczenie. Uważaj na komentarze doświadczonych osób, szukaj negatywnych opinii, czasem może to być znak ostrzegawczy. Użyj funkcji Select [All], aby zobaczyć wszystkie komentarze w wątku, lub CTRA + F aby wyszukać ostrzegawcze słowa jak “scam” czy “MLM”.

Faza projektu i inwestycje VC

Oceń etap projektu. Czy ma oficjalny dokument? A może jest to wersja beta? Czy produkt ma ograniczoną funkcjonalność? Lepiej stawiać na projekty, które mają działające linijki kodu, jednakże wiele ICO udowodniło, że są też. historie sukcesu bez żadnego kodu. VS mają tendencję do inwestowania w projekty we wczesnej fazie rozwoju. Poszukaj tego typu informacji na stronie internetowej projektu. Jest duża szansa, że dobrze znany VC jest już zaangażowany (np. Blockchain Capital lub Fenbushi). Jest kluczowe, aby poznać publicznie społeczność publiczną dla wszystkich inwestorów, jak np. Slack. Otwartość jest kluczowa w zdobywaniu zaufania.

Społeczność i media

Posiadanie otwartej społeczności jest niezwykle istotne dla wszystkich inwestorów. Otwartość jest tak ważna w zdobywaniu zaufania, jak kod Github. Spróbuj więc wczuć się w atmosferę takiej społeczności. Przyjrzyj się jej wielkości i aktywności.

jak ocenic ico
Sprawdź czy dane ICO jest popularne

Inne źródła, jak Reddit, Twitter, czy Facebook też mogą być istotne przy wycenie projektu. Zwracaj uwagę na oszukane posty. Często się zdarza, że nagradza się użytkowników, którzy udostępniają dane treści o projekcie. Takie posty często powodują spory szum medialny, ale w ogóle nie są obiektywne.

Po co to ICO? Czy blockchain to konieczność?

ICO oznacza stworzenie dla danego projektu nowego tokena. Jednym z najważniejszych pytań, na które trzeba odpowiedzieć, jest po co jest ten token. Dlaczego nie wystarczy Bitcoin lub Ethereum? Tak, niestety wiele projektów to po prostu jedna wielka ściema. ICO nie może być ICO bez dedykowanego tokena! To samo pytanie należy zadać odnośnie technologii blockchain stojącej za projektem.

Brak ograniczeń / hard cap

W początkowych latach ICO nie było różnicy między open i hard cap (hard cap – maksymalna kwota, jaką zespół danego projektu chce zebrać). Open cap pozwala inwestorom wpłacać środki bez limitu kwot. Im więcej coinów w obiegu, tym mniej unikatowy będzie w przyszłości token. Jako że ICO stało się ostatnio zupełnie mainstreamowym przedsięwzięciem, w grę wchodzą ogromne kwoty. Przypomnij sobie projekt Bancor, który zebrał aż 150 milionów dolarów w 3 godziny. Skutkiem tego był praktycznie żaden zysk dla inwestorów. Pamiętaj o tym, gdy zechcesz wziąć udział w ICO z nieograniczonym cap. Z drugiej strony, nie możesz być jedyną osobą inwestującą w dany projekt. Rynek jest potem mniej zainteresowany takimi projektami, jest więc też trudniej sprzedać tokeny w przyszłości.

Dystrybucja tokenów – jak i kiedy

Sytuacja, w której więcej niż 50% tokenów jest rozdysponowana między członków zespołu, jest podejrzana. Dobry projekt ma już wcześniej rozpisane planu odnośnie dystrybucji tokenów – stopniowo, ponieważ każda faza projektu wymaga pewnej kwoty finansowania.

Uważaj więc na etapy dystrybucji tokena. Niektóre projekty po prostu udostępniają tokeny kilka godzin po ICO. Niektóre tworzą testy beta zanim udostępnią tokeny. Jeśli spojrzeć na procentowy przyrost Etherium (rok przerwy między wypuszczeniem tokenów a ICO, zysk 500%), Augura (ponad rok różnicy, 1500% zysku) i Decenta (8 miesięcy, 350%), czasem przerwa robi bardzo korzystny szum wpływający na późniejszy zysk.

Ocena Whitepaper

W większości przypadków inwestorzy nawet nie czytają Whitepaper, mimo iż zawiera szereg ważnych informacji na temat projektu i ICO. Zawsze staraj się przeczytać przynajmniej większość. Jeżeli kompletnie nie rozumiesz co czytasz, to znaczy, że coś jest nie tak. Whitepaper powinny być napisane w taki sposób, żeby „chłop z pola” potrafił zrozumieć co czyta.

Wypisz pozytywne i negatywne strony, zrób własny research. W końcu whitepaper to niemal srebrna taca dla potencjalnych inwestorów. Po przeczytaniu będziesz w stanie odpowiedzieć na proste, ale ważne pytanie: jaką wartość wnosi projekt do świata? Będziesz wiedział, w co inwestujesz.

Jakość kodu – poznaj Github

Jeśli masz choć małe pojęcie o programowaniu, powinieneś go użyć. Jakość dewelopera poznasz po kodzie, który pisze. Nawet jako laik jesteś w stanie ocenić spójność kodu. Dobrze też jest spojrzeć na poprawność komentarzy. Unikaj niechlujnych programistów. Warto też przyjrzeć się długości funkcji. Funkcja, która ma więcej niż 50 linijek kodu, powinna wzbudzić Twoje zaniepokojenie. Modułowość jest bowiem kluczowa – tylko wtedy kod jest czytelny.

jak ocenic ico 6
Tak wygląda czytelny kod napisany pod ICO

Projekty kryptowalutowe często mają kod typu open-source. Zwiększa to zaufanie społeczności i zachęca innych programistów do poprawiania kodu i wysyłania sugestii. Projekty open-source umożliwiają przejrzenie historii zmian, committów itd. Commit to w języku programistów wypchnięcie fragmentu kodu do repozytorium Githuba.

jak ocenic ico 9
Twórcy ICO powinni być transparentni  i nie bać się pokazać kod

Możesz nawet dowiedzieć się, jakim zainteresowaniem cieszy się projekt, patrząc na liczbę gwiazdek, które otrzymał.

jak oceninc ico1111
Ilość gwiazdek może powiedzieć tobie czy ICO cieszy się popularnością

Dodatkowo: Spytaj sam siebie, dlaczego dany projekt działa na danym blockchainie. Czy to blockchain Bitcoina, czy Ethereum, czy Waves. Ostatnie miesiące przyniosły wzrost popularności inteligentnych kontraktów opartych na ERC-20. Tokeny mogą być łatwo przechowywane w portfelu opartym na Ether (np. MEW-Myetherwallet), czasem nie wymagają one nawet przewalutowania i dodatkowo mają dość dużą płynność.

Wynik Finansowy

ICO będą w przyszłości jeszcze bardziej ‘mainstreamowe’ jako metoda finansowania. Będzie coraz więcej projektów do wyboru, trudniej jednak będzie je dokładnie ocenić.

Kluczowe znaczenie ma zdobycie jak największej ilości informacji i spisanie najważniejszych aspektów, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

Jeżeli interesujesz się inwestycją w ICO to polecam sprawdzić mój artykuł o niedocenionych ICO z Chin które mają duży potencjał.

Giełda na Której Trajduje Kryptowalutami

Binance bitcoinheavy

Dołącz do nas na Facebooku

Grupa Sygnałowa na Telegramie

 

 

Dodaj komentarz