Niedoceniany Rynek Blockchain W Chinach – Dobra Wiadomość Dla Inwestorów?

Dlaczego inwestowanie w chińskie projekty blockchain może być najlepszą decyzją, jaką podjąłeś w życiu.

Chwilowo nazywany Dzikim Zachodem pośród rynków blockchainowych. Codziennie dziesiątki nowych ICO i projektów trafiają pod mój radar. Z liczbą 1426 projektów na coinmarketcap.com (aż 36 dodane tylko podczas pisania tego artykułu), już samo podjęcie decyzji o tym, w co zainwestować, jest zniechęcające. Ludzie zwykle obierają jedną z trzech ścieżek. Jedni dywersyfikują swoje aktywa między największymi walutami jak Bitcoin, Litecoin, Dash, Ethereum i po prostu je trzymają. Możemy porównać to do kryptoinwestowania. Ich aktywa rosną razem z rynkiem, a oni mają nadzieję na wielkie zyski. Polecam taką drogę jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty, ale nie chcesz poświęcać temu wiele czasu. Większość ludzi chce jednak czegoś więcej – rynek rozwija się tak szybko, że każdego tygodnia pojawiają się projekty, których wartość może nagle poszybować w górę. Strach przed przegapieniem możliwych zysków jest w końcu instynktowny. Dlatego wiele osób decyduje się na drugie podejście – opierając się na radach z Reddita i Twittera próbuje trafić na nieodkrytą żyłę złota. W skrócie – chodzi o to aby wejść do pociągu, który właśnie ruszył. Czasem faktycznie to się opłaca. Dlaczego? Bo rynki są nieracjonalne. Duża ilość komentarzy może z łatwością na nie wpłynąć. Tak naprawdę ludzie z Reddita nie wiedzą więcej niż Ty. Taka jest prawda. Powodem, dla którego czasem możesz stracić pieniądze jest to, że wiele osób robi dokładnie to, co Ty. I jeśli wystarczająca liczba ludzi chce nagle kupić daną walutę, jej cena eksploduje.

1_5GUHAplMdVaZGd9YoQ4PEA

Dlatego właśnie John McAfee może decydować o rynkach, a komentarz Jamiego Dimona może załamać cenę Bitcoina. Tak naprawdę to trzecia ścieżka jest tą, która może przynieść prawdziwe zyski. Jest to po prostu ciężka harówka – czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie. Szukanie niedowartościowanych walut i tokenów zanim zacznie się o nich robić głośno. Nie jest to trudne, ale z pewnością nie banalne, dlatego większość ludzi tego nie robi. Zauważyłem, że to w co wierzę, to właśnie te niedowartościowane aktywa na rynku. Tu na scenę wchodzi chiński rynek ICO. Nie radzę Ci jednak ślepo podążać za moimi radami. W tym artykule przedstawię po prostu argumenty, które przemawiają za tym, że mam rację, a także przedstawię kilka projektów z potencjałem. Chcę też krótko opowiedzieć o chińskim rynku blockchain, a także o kilku graczach znanych na zachodzie – Y-Combinator, American Express itd. Takie spółki raz zawiązane trzymają swoją wartość. Większość z nas nie wie jednak, że istnieją ich chińskie odpowiedniki. Aby więc skutecznie ocenić projekty pochodzące z Chin, należy najpierw zrozumieć same Chiny.

Dlaczego Chiny?

Podkreślałem to już kilka razy, dlaczego sądzę, że rynek chiński może być kolejnym rynkiem wielkich zmian.

Chiny, patrząc od strony polityki, są w stanie rzucić wyzwanie światowemu mocarstwu – Stanom Zjednoczonym. Z szybko rosnąm PKB (6,5%, dla porównania USA – 1,6%) Chiny stanowią dla nich duże zagrożenie. Oczywiście wiem, że PKB nie jest może najlepszym wskaźnikiem w tej sytuacji, ale może nam pomóc wyobrazić sobie mniej więcej pozycję ekonomiczną kraju na tle innych. Nieważne, czy wycofanie się z Partnerstwa Transpacyficznego było najlepszą decyzją USA, ważne, że mocno skorzystały na tym właśnie Chiny. Ogromny rynek pracy i dość liberalne prawo sprawiają, że Chiny szybko i skutecznie mogą wykorzystać nowe możliwości. Przykładem jest zaangażowanie tego kraju w energie odnawialne. Kraj, którego nikt nie kojarzy z większą świadomością w zakresie ekologii, okazuje się być największym światowym inwestorem w energie odnawialne. Ponadto struktura polityczna Chin mocno wspiera szybki rozwój. Chiny mogą szybko się rozwijać i być liderem w zakresie energii odnawialnej, ponieważ są państwem jednostronnym. Nie ma równowagi sił ani potrzeby słuchania podzielonych wyborców, co zwykle spowalnia rozwój, jak ma to miejsce na przykład w USA. Według mnie rynek blockchain będzie następnym wielkim przedsięwzięciem Chin. Wprowadzony zakaz ICO i wymiany walut jest raczej tymczasowy. Chiny wiedzą, że blockchain będzie destrukcyjny. Pokazały to podczas zaprezentowania pięcioletniego planu odnośnie rynku blockchain. Chiny wprowadziły zakaz ICO i wymiany walut, ponieważ widzą potencjał w blockchain. Gdyby tego nie widziały, nie wprowadziłyby zakazu. Wprowadzi go, bo chcą mieć wszystko pod kontrolą. Tylko tak mogą odpowiednio się przygotować i zebrać siły. Trudno jest wpływać na to, co samo nadeszło, dużo prościej jest narzucać własne zasady i kształtować zmiany po swojemu od zera.

singapurbiznes-1024x678
Singapur

Singapur wykorzystał potencjał blockchain i jest dobrym przykładem pozytywnych skutków ekonomicznych. Wiedząc, że rynek blockchain i kryptowaluty zaburzą obecny rynek pracy, Singapur patrzy na te zaburzenia nie z perspektywy mniejszej ilości miejsc pracy, ale bardziej z perspektywy zmiany koncentracji miejsc pracy. Niektóre profesje ucierpią, ale wschodzące branże finalnie napędzą gospodarkę, zlikwidują pośredników i pobudzą wzrost gospodarczy. Kiedy Chiny wdrożą swój plan, najprawdopodobniej staną się światowym liderem w technologii blockchain. A z ich możliwościami szybkiego wzrostu ekonomicznego, gdy tylko umożliwią ICO i rozwój technologii blockchain… aż strach się bać. Już teraz powoli powstają tam firmy oparte na blockchain.

Ok… dlaczego więc te projekty są niedoceniane?

Myślę, że są dwa powody niedocenienia tych projektów. Po pierwsze, wierzę, że ludzie nie doceniają siły, jaką Chiny zdobędą wchodząc w ten biznes, po drugie wątpią, że w ogóle wejdą. Ma to sens, jednak jestem pewien, że Chiny będą jednak dużym graczem. Z tego powodu myślę, że w tej sytuacji można czerpać zyski ze strachu innych ludzi. Z drugiej strony, wartość tych projektów wykracza często poza Chiny. Wiele z nich ma ogromne zastosowanie w globalnej przestrzeni blockchain, z silnymi zespołami i rozwiniętą technologią. Mają jednak bardzo słaby marketing na zachodzie – okropne strony w wersji angielskiej, złe tłumaczenia oraz brak obecności w mediach społecznościowych. Częściowo wynika to z faktu, że nie mogą korzystać z pieniędzy z ICO z USA i zamiast tego skupiają się na początku na rynkach azjatyckich. A zachodnie firmy w ogóle ich nie znają. Bez opublikowania odpowiedniej ilości informacji projekty są często po prostu niezrozumiane. Firmy te zdają sobie jednak sprawę z problemu i starają się pracować nad wizerunkiem. Przykładem jest NEO przed rebrandingiem (Antshares).

download

Jeśli spojrzeć na te dwa czynniki, kiepski marketing na zachodzie oraz niepewność wciąż kojarząca się z Chinami, ludzie nie do końca oceniają ten rynek dobrze. Jeśli połączyć fakt, że Chiny wkrótce otworzą się na blockchain – a sądzę, że tak będzie – z pewnością, że chińskie firmy będą pracować nad marketingiem (już to robią), myślę, że jest tu duża szansa. Szansa na wykorzystanie niedocenionego rynku.

Główni gracze

Projekty blockchainowe w Chinach rozwijają się inaczej niż na zachodzie. Tam ICO to władza. Ale aby zebrać dużo środków z ICO, należy mocno skupić się na marketingu. Często firma rozwija się dopiero po pomyślnym ICO. Dopiero po pozyskaniu funduszy i rozkręceniu marketingu projekt zaczyna przyciągać inwestorów. Znowu na scenę wchodzi tu marketing. Dlatego np. poparcie Floyda MayWeathera ma tak duże znaczenie.

W Chinach natomiast proces pozyskiwania funduszy działa inaczej. Chińskie firmy blockchainowe łączą się z najbardziej wpływowymi CEO oraz tradycyjnymi firmami typu venture capital, aby zebrać środki. Nie skupiają się za bardzo na samym ICO. Pośrednio przez to nie skupiają się tak mocno na marketingu, a bardziej na technologii i designie. Firmy venture capital przykładają mniejszą wagę do marketingu, a dużo większą do rozwoju technologii. Zasadniczo takie projekty mają większe wsparcie instytucjonalne, opracowują zaawansowane produkty, a dopiero potem myślą o marketingu. Typowy przykład podejścia od góry do dołu. W Stanach Zjednoczonych wszystko kręci się wokół środków publicznych, w Chinach prywatnych. Z powodu tej różnicy, inwestorzy i sponsorzy chińskich projektów są ogromnym wskaźnikiem ich potencjału. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak ważne w Chinach są znane firmy inwestycyjne, inkubatory przedsiębiorczości, przedsiębiorstwa i platformy.

GBIC (Global Blockchain Innovative Capital)

GBIC to globalny inkubator projektów blockchainowych. Wspiera inwestycje w kapitał ludzki, marketing, PR i zasoby sieciowe oraz rozwojowe. Sieć GBIC składa się z wielu międzynarodowych inwestorów. GBIC obsługuje Nebulas, DeepBrain, IoT Chain, Aelf, Eximchain, Zeepin oraz WePower.

Fenbushi

Partnerem generalnym Fenbushi jest Vitalik Buterin. Chińska spółka inwestuje w projekty blockchain, między innymi w TenX, SiaCoin, ZCash.

Link VC

Kolejna mocna spółka z Singapuru. Obsługuje TenX, Quoine, Raiden Network, IoT Chain.

FBG Capital (Fintech Blockchain Group)

FBG Capital to pochodząca z Singapuru spółka inwestująca w technologie blockchain i aktywa cyfrowe. FBG Capital to jeden z poważniejszych graczy na azjatyckich rynkach blockchain, w związku z czym jej wsparcie jest bardzo znaczące. Do projektów wspieranych przez FBG należą ADEX, Zilliqa, IoT Chain, Aelf, LoopRing i Nebulas. Jak mówi Richard Lee z GBIC “ich sieci obejmują najlepsze fundusze, giełdy i najpoważniejszych inwestorów w całym świecie kryptowalut”.

BAT: Baidu – Alibaba – TenCent

To trzy najpotężniejsze firmy w Chinach. Ich wsparcie ma ogromne znaczenie dla każdego projektu.

Fosun Group

Jeden z największych prywatnych konglomeratów w Chinach. Grupa inwestuje między innymi w OnChain.

SequoiaDB

SequoiaDB to jeden z najpoważniejszych graczy na chińskim rynku zarządzania danymi. Firma została stworzona aby rozwijać procesy integracji, przechowywania i zarządzania danymi dużych przedsiębiorstw.

BitMain

Jedno z największych chińskich konsorcjów w branży. Ma ogromną siłę inwestycyjną i jest głównym sponsorem Elastos.

NEO Council

NEO Council doradza w zakresie aplikacji rozwijanych przez NEO. Deweloperzy zajmują się wieloma projektami, razem współpracują NEO z OnChain. Według mnie jest to zgodne z wizją NEO dotyczącą inteligentnej gospodarki. NEO Council rozumie, że NEO jest tylko częścią systemu. Wiele aplikacji, protokołów i platform musi być ze sobą połączonych, aby wszystko działało. NEO doskonale rozumie technologię konieczną do funkcjonowania inteligentnej gospodarki. Dzięki temu czynnie wspiera projekty, które prowadzą do jej rozwoju. Inwestycje NEO Council udowadniają, że projekt jest zdecydowanie częścią czegoś większego i to według mnie jest kluczowe. OnChain, razem z NEO, angażuje się w opracowywanie produktów, które wspierają większy ekosystem. Dzięki temu, że sieć jest bardzo silna, może zapewnić znaczące wsparcie wybranym projektom.

neo-logo

OnChain

Firma OnChain została założona przez Da HongFei i Erika Zhang. System OnChain znany jako DNA (Decentralized Network Architecture) ma za zadanie współpracować z chińskimi firmami oraz rządem. Prekursorem systemu DNA jest NEO. System opracowuje bloki publiczne, prywatne i konsorcjalne dla firm. Te bloki łączą się potem z NEO, aby dołączyć
do zdecentralizowanej gospodarki. Dzięki temu firmy mogą korzystać z przywilejów publicznych i prywatnych. NEO jest tu kluczowym publicznym blockchainem, a OnChain jego korporacyjnym odpowiednikiem.

QTUM

Jest to duża konkurencja dla NEO. QTUM to hybryda technologii Ethereum i Bitcoin, jednak z opracowaną własną technologią pośrednią. Łączy bezpieczeństwo Bitcoina z decentralizacją aplikacji Ethereum. Podobnie jak NEO, QTUM wspiera projekty będące częścią większych ekosystemów.

Roger Lim

Jeden z najważniejszych doradców i inwestorów w Chinach. Jest partnerem NEO Global Capital, funduszu inwestycyjnego strategicznie powiązanego z NEO.

Kto jest niedoceniony?

Myślę, że i NEO i QTUM skorzystają na rozwoju technologii blockchain w Chinach. W szczególności NEO jest bardzo niedoceniony w porównaniu do innych platform. Jak twierdzi Brad Laurie, najbardziej efektywnie ocenisz projekt badając jego technologię i protokoły, następnie zespół i partnerów, a potem aplikacje i relacje z innymi firmami.

APEX

ICO – 29.01. – Symbol: CPX

Krótkie podsumowanie: APEX wspierany jest przez Chinapex, firmę, której technologia AI pomaga firmom gromadzić dane i nimi zarządzać. Głównie są to dane konsumentów. Zlokalizowana w Szanghaju firma ma ponad 200 klientów biznesowych.

Dlaczego APEX się liczy: APEX zwraca użytkownikom i klientom kontrolę nad danymi. To użytkownicy mają kontrolować dane i są nagradzania, kiedy zgadzają się na ich udostępnianie. Firma ma już ponad 250 klientów, 32% z nich weźmie udział w testach przed launchem. Wyobraź sobie, że jesteś użytkownikiem. Możesz wchodzić w interakcję z aplikacją, brać udział w kształtowaniu ceny i decydować, którymi danymi chcesz się dzielić. Wszystkie te informacje tworzą interaktywną umowę, na podstawie której firmy mogą kupować dane. Dane firmom przekazuje APEX.

Finansowanie: APEX wspierany jest przez wiele spółek, między innymi Microsoft Azure, Amazon Web Services, Alibaba Cloud, Oracle Cloud China, Baidu, Tencent, OnChain, NEO Council.

Konkurencja na Zachodzie: Basic Attention Token pracuje nad kontrolą danych w Internecie, jednak nie do końca pokrywa się to z misją APEX. Konkurentem jest na pewno Datum, ale APEX ma przewagę, ponieważ jest już mocno związany z potężnymi firmami zajmującymi się danymi.

Analiza: Sposoby finansowania APEX wskazują, że APEX będzie silnym graczem. Stosunek NEO i OnChain do APEX pokazuje, że firmy traktują APEX jako kluczowy element ich wizji inteligentnej gospodarki.

Zagrożenia: Podobnie jak w przypadku wielu innych platform, sukces zależy tu od liczby użytkowników. Nie ma serwisu eBay bez kupujących i sprzedających. APEX musi więc dobrze wprowadzić produkt.

LoopRing

Handel na giełdach – symbol: LRC – Dostępny na Binance

Krótkie podsumowanie: LoopRing to zdecentralizowany, zautomatyzowany protokół przeprowadzania transakcji, który pozwala na inteligentny handel za pomocą unikatowego systemu pierścieniowego. Z grubsza, struktura pierścieniowa łączy wiele transakcji i wykonuje je jednocześnie. Wyobraź sobie, że Bill chce kupić RLC z REQ, Abbie chce kupić REQ z POWR, a Daniel chce kupić POWR z RLC. Zamiast przeprowadzania transakcji osobno, LoopRing połączy je w jedną, minimalizując tym samym koszty.

Dlaczego LoopRing się liczy: LoopRing zapewnia płynność i zaufanie. Jest pośrednikiem między systemem blockchain a samą transakcją. Ponieważ transakcje następują w jednym czasie, nie potrzeba już żadnych stron trzecich. Odgrywa to ogromną rolę dla takich platform, jak np. NEO, które współtworzą większą strukturę lub ekosystem.

Finansowanie: FBG Capital, QTUM Foundation, NEO Council, SequoiaDB.

Konkurencja: Konkurencja LoopRing jest duża. Między innymi są to Kyber Network, Ox, Bancor.

Analiza: Silnym wsparciem dla LoopRing jest FBG Capital. Ponadto QTUM i NEO widzą potencjał protokołów LoopRing. LoopRing ma więc bardzo silne wsparcie i unikatowe koneksje w całych Chinach, co może wysunąć firmę na prowadzenie. Należy wspomnieć, że na razie system pierścieniowy jest w pełni unikatowy.

Zagrożenia: Od czasu aktualizacji obiegu zapasów na Coinmarketcap projekt jest moim zdaniemzbyt wysoko wyceniony. Podaż obiegowa 734 089 390 x cena jednostkowa 1,43 dolara daje 1 049 747 827 dolarów. Może to nie być odpowiedni czas na zakup.

DeepBrain

Handel na giełdach – symbol: DBC – dostępny na: KuCoin i Huobi

Krótkie podsumowanie: W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja wymaga ogromnych mocy rozliczeniowych, a co za tym idzie, dużych środków. DeepBrain używa zdecentralizowanej mocy obliczeniowej aby zredukować koszty i zlikwidować bariery w branży. Wraz z tym wspiera platformę wymiany danych. Przykłada dużą wagę do ochrony danych. DBC szacuje, że możliwe jest zredukowanie kosztów AI nawet o 70%.

Dlaczego DeepBrain się liczy: DeepBrain wprowadza aplikacje do sieci blockchain w Chinach. Większość projektów buduje jeden ekosystem, który nie skupia się na konkretnych jednostkach.

Finansowanie: Największym wsparciem DeepBrain są NEO Council oraz środki od Da HongFei. Inni inwestorzy: Gobi Partners, GSR Ventures, CollinStar Capital, GBIC.

Konkurencja: Największym konkurentem jest Singularity.

Analiza: Dla mnie wsparcie ze strony NEO udowadnia, że DeepBrain jest solidną inwestycją. Projekt ma też duże wsparcie instytucjonalne. W porównaniu do Singularity, dzięki powiązaniom z rynkiem chińskim DeepBrain wydaje się bezpieczniejszy.

Zagrożenia: Jedną z obaw jest to, że projekt nie będzie w stanie wspierać realnego otoczenia dla szybkiego wzrostu. DeepBrain dość mocno polega na efekcie sieci (wartość, którą wnoszą użytkownicy). Zespół DeepBrain musiałby więc zrobić duże postępy w zakresie marketingu, aby te efekty sieciowe przyspieszyć. Pomocne w tym może być wsparcie GBIC.

Elastos

ICO: zakończone, token jeszcze nie do kupienia – symbol: ELA

Krótkie podsumowanie: Elastos to jeden z najbardziej ambitnych chińskich projektów. Jego celem jest stworzenie nowego rodzaju zdecentralizowanego Internetu, opartego na technologii blockchain. Poprzez platformę deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje połączone z technologią Elastos, ale finalnie na niej nie działające – jest to bardzo silne rozwiązanie skalujące. Dodatkowo użytkownicy mogą w łatwy sposób otrzymać cyfrową identyfikację treści. Boisz się, że ktoś ukradnie Twoje zdjęcie? Chroń je cyfrową identyfikacją Elastos.

Wszystko to działa na każdym systemie operacyjnym. Aplikacje posiadają wbudowany system ochronny Elastos Runtime, który uniemożliwia bezpośrednie połączenie z Internetem. Chroni to przed szkodliwym oprogramowaniem. Główny blockchain chroniony jest przez PoW i wykorzystuje obliczeniowe zasoby Bitcoin. Kiedy tylko pojedynczy Bitcoin zostaje “wykopany”, w tym samym momencie wykopany jest block w systemie Elastos.

Dlaczego Elastos się liczy: Elastos nadaje blockchainom dodatkową użyteczność i skalowalność. Koncentruje się na potężnym ekosystemie, który jest dostępny dokładnie tak, jak “zwykły” Internet. Dzięki platformie Elastos może włączyć całą gamę aplikacji blockchain.

Finansowanie: Elastos jest wspierany przez Bitmain. Jest również partnerem Antpool. Obie te firmy są gigantami w Chinach i obie współpracują z NEO.

Konkurencja: Elastos to rozwiązanie bardzo kompleksowe. Ethereum potrzebowałby wiele aplikacji, aby zrealizować potencjał Elastos. Choć istnieje wiele platform tworzących nowy Internet, pozycja Elastos trzyma firmę daleko przed konkurencją.

Analiza: Elastos to odważny projekt. Zwykle przy takich projektach jest dużo wątpliwości. Czy produkt zostanie wypuszczony na rynek. Czy firma wie, co robi. Elastos ma jednak doświadczenie z technologią blockchain i dobrze wypracowane mechanizmy. Stoi za nim silne wsparcie dużych firm. Dużą wartość daje też współpraca z NEO.

Zagrożenia: Pytanie, które musi być postawione, to: ile platform może wspierać świat blockchain? Elastos z pewnością będzie miał silną konkurencję. Myślę jednak, że ich technologia jest unikatowa na tle innych.

Nebulas

Handel na giełdzie – Symbol: NAS – Dostępny na Huobi

Krótkie podsumowanie: Mimo iż pochodzi z Chin, Nebulas bardziej skupia się na zachodzie, dzięki czemu mniej cierpi na reklamie w porównaniu do innych chińskich firm. Nebulas to twórca rankingowego algorytmu, który w efektywny sposób przypisuje wartości do projektów blockchainowych i umożliwia użytkownikom ich znalezienie. Firma ma własną maszynę wirtualną i wspiera rozwój aplikacji zdecentralizowanych. Wydajny system aktualizacji pozwala na szybki, skalowalny wzrost. Jest w pełni kompatybilny z inteligentnymi umowami Ethereum. Ma nawet dedykowany do tego dział.

Dlaczego Nebulas się liczy: Nebulas często nazywany jest Googlem dla technologii Blockchain. Wydaje się to logiczne, ze względu na blockchainową wyszukiwarkę. Prawdziwy geniusz Nebulas to jednak jak wykorzystują algorytm rankingowy. Aby uszeregować wartości w wyszukiwarce, musi istnieć jakiś system wartościujący poszczególne wyniki. System, który pozwoli ocenić dany projekt blockchainowy, aplikację lub protokół. Nebulas zaprojektował system wartości dla technologii blockchain. System pozwala na efektywne ‘wycenienie’ użytkowników i ich konta i odpowiednie ich uszeregowanie. Gdy dodać do tego aplikacje, inteligentne umowy i inne cechy, Nebulas jest poważnym graczem na blockchainowym rynku trzeciej generacji.

Finansowanie: FBG Capital, GBIC i 500 Startups.

Konkurencja: Główni konkurenci Nebulas to inne platformy trzeciej generacji – EOS, Cardano i AION. Jednakże to co robi Nebulas, stawia ich chyba w pierwszej lidze.

Analiza: Ze wsparciem FBG i 500 Startups, Nebulas wygląda na poważnego gracza na blockchainowym rynku trzeciej generacji. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby do skutku doszła współpraca z Ethereum lub inną poważną platformą.

Zagrożenia: Podobnie jak inne platformy na rynku, Nebulas walczy głównie z konkurencją. Jestem jednak przekonany, że technologia Nebulas jest naprawdę wyjątkowa.

IoT Chain

Handel na giełdzie – Symbol: ITC – Dostępny na Huobi.

Krótkie podsumowanie: IoT Chain to chińska odpowiedź na pojęcie “Internet of Things”. IoT Chain korzysta z technologii DAG, aby wspierać obsługę ogromnego obciążenia transakcyjnego w Internecie. Aby zwiększyć skalowalność, małe fragmenty DAG są rozbijane i osobno zarządzane przez dPOS (Delegated Proof of State).

Dlaczego IoT się liczy: Chiny najprawdopodobniej będą liderem w rewolucji Internet of Things. Token dobrze integruje się z niemal każdym przedsiębiorstwem i może rywalizować z IOTA.

Finansowanie: IoT Chain dostaje środki z Link Capital i FBG Capital. Współpracuje z ośmioma chińskimi firmami zajmującymi się energią i technologiami. Jest również wspierany przez GBIC.

Konkurencja: IoT Chain nie ma jeszcze konkurencji na rynku chińskim. Na Zachodzie konkuruje natomiast z IOTA i innymi protokołami DAG, jak Raiblocks (XRB).

Analiza: IoT Chain posiada silne zaplecze technologiczne, duże wsparcie inwestycyjne i znaczące wsparcie instytucjonalne. Ma już też dobrze działający prototyp. Obecnie jest dostępny tylko na małych giełdach, przez co jego rynek zbytu jest ograniczony. Myślę jednak, że ma duży potencjał wzrostu i szansę na całkowite podbicie chińskiego rynku.

Zagrożenia: Tak jak w przypadku IOTA, w IoT Chain centralny koordynator musi nadzorować całą sieć. System DAG z wieloma mikrotransakcjami może operować bez koordynatora, jednak aż do dotarcia do tego poziomu jest to niemożliwe. Ponadto marketing IoT Chains jest bardzo agresywny, Z drugiej strony, współpraca z GBIC wygląda obiecująco.

Ontology

Nie ma w planach ICO – jeszcze nie na giełdzie – Symbol: ONT

Krótkie podsumowanie: Ontology to łącznik między blockchainem a biznesem. Jej firma macierzysta – OnChain – już jest mocno związana z dużymi przedsiębiorstwami oraz rządem. Ontology to szereg zaawansowanych aplikacji umożliwiających prywatnym biznesom tworzenie prywatnych sieci chain, kontrolowanie informacji, łączenie się z innymi firmami i siecią Ontology oraz łączenie się z publicznymi sieciami chain jak np. NEO. Usługi takie jak konfigurowalne prywatne sieci z opcjonalnymi funkcjami, identyfikacja cyfrowa i zaawansowane systemy wystawiania powierniczego sprawiają, że Ontology jest bardzo ambitnym projektem.

Dlaczego Ontology się liczy: Ontology to sieć zaufania dla NEO i innych publicznych sieci blockchain. NEO opiera się na założeniach wspierania inteligentnej gospodarki, zasadach łączenia się z przedsiębiorstwem i z całym światem, a wszystko opiera się na bezpieczeństwie sieci blockchain. Ontology, wykorzystując maszyny NEO, stanowi drugi element tej wizji – programowalne zaufanie. Bez Ontology NEO to tylko publiczna sieć blockchain.

Finansowanie: Ontology to projekt OnChain, pierwszej chińskiej firmy typu blockchain, która dołączyła do Hyperledger i która jest strategicznym partnerem Microsoft China w zakresie wielu projektów. OnChain współpracowało również z japońskim Ministrem Ekonomii, Handlu i Przemysłu i była partnerem Alibaby w zakresie usług poczty elektronicznej dla Ali Cloud. Otrzymał też dofinansowanie od Fosun Group. Ontology dodatkowo wspierana jest przez NEO Council.

Konkurencja: Nigdy nie widziałem projektu na taką skalę jak NEO i Ontology.

Analiza: Jak wspomniano wcześniej, z tak mocnym wsparciem i współpracy z NEO, jasne jest że Ontology jest kluczowa dla sukcesu NEO. Idealnie się dopasowują. NEO daje podstawę, łączy wszystkie elementy sieci. Ontology to platforma dla firm i rządów, które chcą połączyć się z większą siecią blockchain.

Zagrożenia: Jak na razie uważam, że wśród projektów blockchainowych jest to jeden z najbardziej bezpiecznych. Kluczowa będzie sprawdzenie, jak firma poradzi sobie w praktyce współpracując z firmami.

MatrixChain

ICO – 16.01. – Symbol: MAN

Krótkie podsumowanie: MatrixChain integruje sztuczną inteligencję z systemem blockchain. Używając AI w unikatowy sposób, dzięki czemu poprawia UX. Sztuczna inteligencja może kontrolować umowy inteligentne i kod, aby wykluczyć wystąpienie luk i błędów. Użytkownik tylko wprowadza dane do kontraktu w prostym języku skryptowym, a AI konwertuje je w umowę. Nie jest to takie proste zadanie, sztuczna inteligencja musi wywnioskować, jaki jest cel danego kontraktu, a następnie go uruchomić. Optymalizuje przy tym protokół blockchainowy na podstawie środowiska i danych wprowadzonych przez użytkownika. Zasadniczo, blockchain będzie nieustannie optymalizował konto.

MatrixChain używa hybrydowego PoW i delegowanego protokołu PoS. Blockchain rozbijany jest na drobniejsze fragmenty, aby zwiększyć skalowalność. W przeciwieństwie jednak do innych modeli PoW, węzły rozliczeniowe nie tylko rozwiązują tu zbędne algorytmy. Wykorzystywana jest metoda Markov Chain Monte Carlo (MCMC) – jeśli Twój mózg właśnie zwariował, trzymaj się. Metoda jest ważna dla wielu algorytmów. Ma kluczowe znaczenie dla aplikacji do dużych zbiorów danych.

Dlaczego MatrixChain się liczy: Sztuczna inteligencja i blockchain to dwa najbardziej rewolucyjne odkrycia ostatnich lat. Osobiście szukam eleganckiego połączenia obu rzeczy i MatrixChain może być idealnym rozwiązaniem.

Finansowanie: MatrixChain jest wspierany przez Chinese Association for Artificial Intelligence, jest partnerem HyperLedger, a dodatkowo dostał dofinansowanie z Torque Capital Partners.

Konkurencja: Jako że projekty jak DeepBrain Chain czy Singularity używają sieci blockchain jako zdecentralizowany rynek łączący deweloperów AI z zasobami obliczeniowymi, nie wydaje mi się, żeby były konkurencją dla MatrixChain. Z drugiej strony, zakładając że MatrixChain to platforma dla inteligentnych umów i zdecentralizowanych aplikacji, może konkurować z platformami EOS, Ethereum czy Cardano.

Analiza: Rywalizacja między platformami sieci blockchain jest ostra, ważne jest więc zidentyfikowanie platform korzystających z nowinek technologicznych jak rankingowy algorytm Nebulasa.

Zagrożenia: Bez wykształcenia technicznego ciężko ocenić jakość integracji sztucznej inteligencji z siecią blockchain. Jestem jednak pewien, że znajdzie się tam wiele błędów, tak samo jak błędy w kodzie popełnia człowiek.

Liczba projektów, o których można pisać, jest nieskończona. Chiny naprawdę imponująco się rozwijają i wszystko powyżej to tylko mała część. Pamiętaj, żeby przed zainwestowaniem zrobić dokładne rozeznanie. Projekty, na których również warto się skupić, to moim zdaniem:

 • Zilliqa – zaawansowana sieć blockchain ze skalowalnymi rozwiązaniami jak np. Sharding. Projekt wspierany jest przez FBG Capital.
 • NEX – zdecentralizowany protokół handlowy dla NEO. Wspierany przez NEO Council.
 • TheKEY – wnosi weryfikację tożsamości cyfrowej do NEO i OnChain. Zainwestowali w niego: OnChain, Roger Lim, China Unicom (wiodąca firma z branży telekomunikacyjnej)
 • WanChain – platforma umożliwiająca różnorodne zaawansowane działania finansowe. Jest częścią Blockchain Interoperability Alliance razem z ICON i AION.
 • EximChain – platforma łańcucha dostaw w Chinach. Wspierana przez GBIC.
 • Self – zdecentralizowane rozwiązania do przetwarzania danych w chmurze. Wspierana przez FBG Capital i GBIC.
 • Zeepin – platforma, na której autorzy mogą zabezpieczać swoje treści cyfrowe. Wspierana przez NEO Council i GBIC.
 • Trinity – Raiden dla NEO. Skalowalne rozwiązania offchain
 • WaltonChain – Walton to dobrze skomunikowany token łańcucha dostaw w Chinach. Używa technologii RFID i ułatwia przejście produktu przez cały łańcuch dostaw. Firma ma silne powiązania z Chinese Enterprise.
 • High Performance Blockchain (HPB) – moon skalowalna sieć blockchain z technologią wspierającą, pozwalająca na integrację z biznesem i przedsiębiorstwem. Wspierana przez NEO Council.
 • VeChain – oferuje BaaS (Blockchain as a Service) biznesom i przedsiębiorstwom. Zintegrowany już z działającymi firmami.

Inne istotne kwestie

Firmy blockchain w Chinach rozwijają ekosystem. W Stanach Zjednoczonych rozwijają zdecentralizowane aplikacje. W Ameryce Ethereum zapewnia bezkierunkowe ramy. Nie umniejszam sukcesu Ethereum, imponująco wspierają 85% wszystkich aplikacji zdecentralizowanych. Z drugiej strony, Ethereum nie rozwija tych aplikacji w żadnym konkretnym kierunku. Naprawdę jest to decentralizacja. Każdy może pracować nad wszystkim, obojętnie czy jest to korzystne dla całego ekosystemu. W Chinach wprost przeciwnie, firmy blockchainowe, w szczególności NEO, skupiają się na stworzeniu holistycznej, spójnej wizji. Wizji, w której przedsiębiorstwa, rząd i firmy publiczne mogą dzielić się zasobami, łączyć się i razem korzystać z sieci blockchain – wszystko w bezpieczny i wydajny sposób. Aby ją zrealizować, muszę dostosować do niej kierunek rozwoju aplikacji zdecentralizowanych.

W USA każda branża z zasady powinna być zdecentralizowana i zakłócona. Nie zgadzam się z tym zupełnie. Oczywiście zasady rządzące dziś światem nie są idealne. Myślę jednak, że ludzie wciąż mają utopijne wizje, stworzone z myślą o świecie scentralizowanym i skupionym na przemyśle. Uważam, że zasady wykraczają poza ekosystem. To one go stworzyły, a nie odwrotnie. Oznacza to, że wizje zaburzające te zasady są naiwne. Zasady nie mogą być zakłócone. Aby blockchain odniósł sukces, musi działać w zgodzie z tymi zasadami. Nie znaczy to, że teraz blockchain źle sobie radzi. Może się zmieniać w pewnych ramach ku polepszeniu świata, wspierając istniejące branże, zapewniając mobilność społecznościową i likwidując pośredników. Ale to podstawowa zasada mówiąca, że władza dyktuje kierunek, będzie rządzić zawsze.

Ekosystem nie stworzył zasad, to zasady stworzyły ekosystem.

Moim zdaniem projekty blockchain w Chinach to rozumieją, te amerykańskie natomiast nie. W Chinach firmy blockchainowe rozumieją, że zaufanie, pewien poziom centralizacji oraz interoperacyjność są kluczem do sukcesu. Dobrze ujął to Brad: “bez zaufania w systemie, szczególnie w Chinach, firmy nigdy nie dojdą do sieci blockchain”. Zostały stworzone do współpracy, które już istnieją. Tak, chińskie projekty są bardziej scentralizowane, ale nie chodzi tu o wybór między decentralizacją a centralizacją. Chodzi o kompromis, który przeniesie biznes poza ramy. Wszystkie omówione wyżej projekty to projekty oparte na realnym świecie. Są pragmatyczne, pracują w scentralizowanym świecie.

Podsumowanie

Rok 2018 okaże się decydującym, nie tylko jeśli chodzi o sieci blockchain, ale też dla roli Chin w całym ekosystemie. Czy Chiny pozostaną w cieniu? Czy może obejmą aktywną rolę w wielkiej przemianie świata? Chiny mają potencjał, aby mocno potrząsnąć rynkiem sieci blockchain. Myślę, że pytaniem tu jest “kiedy”, a nie “czy”. I kiedy Chiny faktycznie to zrobią, to przy pomocy tych właśnie projektów, z ich wsparciem instytucjonalnym, rewolucyjnym designem i innowacyjnym podejściem technologicznym. Pora więc zacząć odświeżać swój mandaryński, wyciągnąć laptopa i czytać.

download

Dołącz do nas na Facebooku

download

Grupa Sygnałowa na Telegramie

2 comments

 1. Dzięki za ten artykuł. Sam jestem wielkim fanem chińskich projektów również za ich dalekowzroczne podejście do planowania biznesu. My planujemy na miesiące lub kilka lat, oni na kilkanaście lat… Świetnie, że zebrane zostały chińskie projekty w jedno miejsce. Jeśli dobrze kojarzę to jeszcze Wabi jest z Chin.

 2. Mam podobne przemyślenia w kwestii Chin, ban na ICO jest tylko tymczasowy w obawie, żeby im zyski nie uciekały z tego rynku, gdy już opracują regulacje, zdejmą bana. Chiny po prostu chcą ugrać jak największy kawałek tortu dla siebie.

Dodaj komentarz