MOŻLIWA MASYWNA KOREKTA

Dzisiaj trochę na poważnie, bardzo poważnie. Otóż, obserwuje rynek od jakiegoś czasu i zawsze w mojej podświadomości trzymałem wiadomość o możliwej korekcie, ale nie chciałem dzielić się tą wiadomość aby nie siać paniki. Jednak, jeden mały Tweet obudził we mnie duży czerwony sygnał i uważam, że muszę wypowiedzieć się na ten temat.

Tweet Charliego Lee

Wczoraj wypuściłem sygnał na mojej grupie na Facebooku, że LTC leci w górę i jego target to $300, w momencie jak to piszę jest $250 także jesteśmy na dobrej drodze. Problem polega na tym, że dzieję się to za szybko i nie mówię tu tylko o Litecoine, mówię tu o wszystkich kryptowalutach Bitcoin, Etherum, Litecoin oraz inne alty rosną za szybko. Jednak czynik który zapalił duży czerwony alarm w mojej głowie to Tweet Charlego Lee który jeden z użytkowników naszej grupy (DZIĘKI BARDZO) wstawił w komentarzu pod jednym z moich postów. Otóż Charle Lee powiedział mniej więcej coś takiego: „Nie chcę zabijać ekscytacji nowym ATH Litecoina, ale spodziewam się kilku letniego niedźwiedziego rynku, takiego który nastąpił gdy cena Litecoina spadła o 90%”. Pierwsza moje reakcja była mniej więcej taka: „Co za debil mówi tak o własnej monecie w momencie jej największego wzrostu”. Potem jednak przemyślałem tą sprawę, trochę poszperałem i zacząłem się zastanawiać. Widzicie, Charle Lee słynie z swoich bardzo szczerych i dosadnych tweetów. Jest to taki typ człowieka, któremu zależy na ogólnym dobru całej krypto społeczności i zawsze nazywa rzeczy po imieniu. Często, jest on niezrozumiany przez ludzi przez jego szczerość. Jest on trochę typem anytbohatera ponieważ ten człowiek nigdy nie opowiada kolorowych marketingowych historyjek, Charle wie że jego moneta prawdopodobnie nigdy nie przebije Bitcoina i szczerze o tym mówi. Ten chłop potrafi wkurwić swoją wypowiedzią, ale nigdy nie kłamie. Jeżeli taka osoba jak Charle Lee mówi, że coś się dzieje to trzeba mieć to na uwadze.

Ta wypowiedz nie jest jednak faktem który sprawił, że postanowiłem odnieść się do obecnej sytuacji rynku i napisać bardzo kontrowersyjny artykuł. Otóż ostatnimi czasy wydarzyło się kilka dużych rzeczy w świecie kryptowalut. Wymienię je po kolei:

1. Ogromne wzrosty rynku kryptowalut – Przez ostatnie tygodnie możemy zobaczyć MASYWNE wzrosty cen krypto. BTC, LTC, ETH, oraz większość altów codziennie biją rekordy w swoich cenach. 3000-5000% wzrosty są nienaturalne dla znanej nam ekonomii, nawet dla krypto które rządzi się własnymi prawami. Magia kryptowalut polega na tym, że są one niekontrolowane przez rządy oraz banki. Jest to najczystsza forma ekonomii, bez ingerencji żadnych instytucji, po prostu człowiek z człowiekiem dogadują się jaka jest cena danej monety. Jednak taki stan rzeczy nie może trwać w nieskończoność, historycznie mamy korekty co 3-5 miesięcy i nasz czas powoli się skończy.

2 .Mijają 3 lata od największej korekty Bitcoina – Bitcoin jest młodym wynalazkiem ale przeszedł już dwie duże korekty i przerwa pomiędzy obiema korektami wynosi 3 lata. I zgadnijcie co, właśnie zbliżamy się do granicy 3 lat od ostatniej dużej korekty. Może to tylko zbieg okoliczności, ale na przykład ekonomia amerykańska średnio co 10 lat również pada (zgadnijcie co, również zbliżamy się do rocznicy od ostatniego dużego krachu w stanach, wartość dolara słabnie to tak przy okazji).

3 .Problemy z Tetherem i Bitfinex – Dla tych którzy nie wiedzą co to jest Tether i Bitfinex to postaram się to szybko wyjaśnić. Otóż Bitfinex  jest to jedna z największych giełd kryptowalutowych która również jest właścicielem monety Tether albo inaczej znaną jako USDT. Otóż, jeden Tether jest odpowiednikiem jednego dolara i wartość tej monety nigdy się nie zmienia. Jest to bardzo wygodne, ponieważ pozwala to na szybkie i łatwe transferowanie dolarów oraz większość giełd używa USDT zamiast USD za odpowiednik FIAT. Problem polega na tym,  że ostatnimi czasy  krąży w sieci akcja #Don’t get Tehered w której autor akcji wyjawia fakty w których wynika, że Tether nie ma żadnego pokrycia w dolarze i istnieje tylko na papierze. Wszystkie fakty wskazują na to, że Bitfinex faktycznie produkuje pieniądze z powietrza i że prawdopodobnie szykuje się duża rozprawa sądowa. Dodatkowo chodzą plotki, że Bitfinex zamknął swoją siedzibę główną, zamknęli swoje serwery hostowe w Europie i zostali pozwani do sądu o niezapłacone podatki. Bardzo ważnym faktem jest to, że jeżeli przeczyta się Terms of Service dla Theteru to jest tam wyraźnie napisane, że firma nie ma obowiązku aby przekonwertować Theter na prawdziwego dolara. Poza tym wiele banków nie po popiera Bitfinexa właśnie z faktu, że wymyślili Theter. Malejące zaufanie ze strony społeczności krypto, brak wsparcia instytucji finansowych, problemy podatkowe, plotki o zamknięciu biura. Wszystkie te czynniki dają dużą czerwoną flagę dla Bitfinexa.

4. Wallstreet wkracza do gry – Od 10 grudnia mamy pierwsze Bitcoinowe futures na rynku, 18 Grudnia wchodzą następne. Historycznie, jeżeli zobaczymy na dobra które zostały być handlowane kontraktami terminowymi to zauważymy, że w czasie wejścia tych kontraktów nastąpił ogromy wzrost w górę i praktycznie natychmiastowy spadek w dół, w skrócie typowy Pump and Dump. Nie jestem pewien czy takie coś może stać się z Bitcoinem, nie jestem również pewien jakie są zamiary wallstreet wobec Bitcoina, ale jestem pewien że ci panowie chcą zarobić i mają środki i siłę na to aby manipulować ceną jak chcą.

5. Inne mniejsze znaki – Jednym z takich znaków była „Operacja Pogromca Smoka” w której to Bitcoin Cash miał stać się monetą numerem jeden i podbić rynek kryptowalutowy. Była to dość dziwna sytuacja, której do końca nie rozumiem ale na pewno miała ona negatywny wpływ na krypto społeczność. Następnym znakiem są niekończące się forki Bitcoina, które w gruncie rzeczy są bardzo śmieciowe i osłabiają siłę Bitcoina.

Teoretycznie potrzebujemy takiej korekty, obecne wzrosty są niezdrowe i rynek musi się zregenerować. Wiem, że brzmi to strasznie, ale można się na takie wydarzenie zabezpieczyć po prostu wchodząc w FIAT na czas kryzysu. Poza tym jeżeli taki krach naprawdę nastąpi i ceny monet spadną o 70-80% to pomyślcie jak tanio będziemy mogli kupić Bitcoina i alty. Będzie to świetna okazja do zakupów. Charle Lee powiedział, że ta korekta ma potrwać kilka lat, według mnie to kwestia kilku miesięcy. Być może jestem w błędzie, i nie potrzebnie sieję zamęt tym artykułem, ale ja powoli przerzucam się w FIAT i pomyślałem, że warto aby inni ludzie byli świadomi, że coś jest w powietrzu, że może faktycznie czeka nas duża korekta.

Na czas korekty warto zabezpieczyć się w jakąś inna formę inwestycji taką jak cloudmining

Dlaczego Binance jest lepszy od Bittrexa

Grupa na facebooku

Grupa na telegramie

One comment

  1. Krecik, dziękuje za ten artykuł. Wiele wyjaśnia z tego co może się wydarzyć niedługo. Jako że udało mi się w ostatnim czasie prawie potroić to co włożyłem, chciałbym asekuracyjnie na chwile się wycofać i obserwować co bedzie się działo.

    Czy wytłumaczysz mi tylko w jaki sposób uciec na FIAT? Np. kupic LTC – przejśc na PL giełde i sprzedać na PLN? Dobrze to rozumiem?

Dodaj komentarz