Bitcoin, Poradnik, Trading

Handel Kryptowalutami

Handel Kryptowalutami pozwolił mi zarabiać pieniądze przez Internet i mieć swobodę finansową dzięki której żyje mi się lżej. Poniższy artykuł nauczy cię podstaw tradowania oraz pokaże kilka użytecznych porad i trików.

Handel Kryptowalutami – Podstawy

Moja przygoda z Bitcoinowymi giełdami na początku była dość „niesmaczna”, zainwestowałem $400 i praktycznie straciłem połowę tej sumy w przeciągu kilku tygodni. Kompletnie nie rozumiałem rynku,  nie wiedziałem jakie znaczenie ma analiza techniczna oraz tego jak wiadomości wpływają na cenę i poziom zachwytu/paniki trajderów. Po prostu myślałem, że jak kupie kiedy cena spada i sprzedam kiedy cena urośnie to zarobię pieniądze. W gruncie rzeczy na tym polega handel na giełdzie, jednak w praktyce musisz się nauczyć kiedy masz WEJŚĆ i WYJŚĆ z poszczególnej transakcji.

Zarabiaj Pasywnie Na Kopaniu Krypto

Dlatego zacząłem się edukować spędziłem setki godzin ucząc się analizy, robiłem resarch na temat danych kryptowalut, śledziłem wiadomości, byłem członkiem wielku płatnych grup telegramowych, itd.

Rezultat? Cóż na początku szło mi całkiem całkiem, lecz potem przyszedł niedźwiedzi rynek i dostałem dużego kopa w dupę. To właśnie wtedy zrozumiałem, że sama wiedza nie wystarczy i że potrzebna jest jeszcze praktyka.

Niedźwiedzi jest najlepszym momentem w karierze tradera ponieważ tylko najlepsi potrafią zarabiać pieniądze gdy Bitcoin spada. Wtedy sobie uświadomiłem, że Analiza Techniczna jest kluczem do zrozumienia rynku. 

Krypto jest dodatkowo jeszcze bardziej wrażliwe na Analizę ponieważ jest to wciąż młody i świeży rynek opanowany przez nowicjuszy. .

handel kryptowalutami
Porównanie rynku kryptowalut do innych rynków, jak widać handel kryptowalutami jest ciągle w fazie raczkowania

Przez to że rynek jest mały, day traderzy (ludzie którzy trajdują małymi transakcjami w ciągu dnia) maja duży wpływ na rynek, większy niż w Forex czy normalnej giełdzie.

ANALIZA TECHNICZNA

A więc podstawowymi narzędziami do Analizy Technicznej są następujące rzeczy:

  1. Linie Trendu (Linia Wsparcia, Linia Oporu)
  2. Wskaźnik Siły
  3. Modele (Flagi, Podwójne Dno/Góra, Głowa Z Ramionami, Kliny)

Jeśli opanujesz te kilka podstawowych manewrów to na pewno staniesz się lepszym traderem i zrozumiesz jak działa handel kryptowalutami.

Linie Trendu

Linie trendu są to linie które łączą najwyższy punkt z najwyższej świeczki (Linia Oporu) z najniższym punktem z najniższej świeczki (Linia Wsparcia).

Przykład:

linia oporu bitcoinheavy.org
Linia oporu – jest to linia przedstawiająca poziom lub obszar na którym cena znajduje „opór” i nie przebija się powyżej tej lini
linia wsparcia bitcoinheavy.org
Linia wsparcia – jest to linia przedstawiająca poziom lub obszar na którym cena znajduje „wsparcie” i nie opada poniżej tej lini

Kiedy najwyższy punkt spada do nowego najwyższego punktu oznacza to, że ten punkt staje się nowym punktem lini oporu. Ta sama zasada tyczy się lini wsparcia, kiedy najniższy punkt spadnie na dół ten punkt wyznacza nowy poziom wsparcia.  Ten punkt może iść w górę lub w dół.

Kiedy lina oporu spotka się z liną wsparcia następuje punkt „walki”. Wtedy „Niedźwiedzie („Bears”) i Byki („Bulls”) walczą ze sobą oto czy cena ma iść w dół lub w górę. Kiedy rynek jest bearish (niedzwiedzi) oznacza to, że cena spada. Kiedy rynek jest bullish (byczy) oznacza to że rynek rośnie.

Istnieje kilka wyznaczników które mogą tobie pomoc zadecydować, czy powinieneś być bykiem czy niedźwiedziem w danej sytuacji:

  1. Spójrz na to jak silne są linie oporu/wsparcia. Możesz to odgadnąć patrząc na to ile punktów na linie dotyka punktów szczytu (linia oporu) albo dna (linia wsparcia). Jeżeli 7 punktów dotyka linę oporu a tylko 3 punkty dotykają linę wsparcia to oznacza, że cena prawdopodobnie pójdzie w dół zamiast w górę.
  2. Wskaźnik siły, jest to wskaźnik względnej siły który określa wewnętrzną siłę aktywa i jego trendu. Ów wskaźnik zależy od zmian następujących w cenach i określa jakościowo momentum ceny.

Mała porada do analizy lini wsparcia/oporu, staraj się analizować na większym odstępie czasowym, ZOOM OUT! Nie analizuj minut i godzin a raczej dni a nawet tygodnie. Czasami może się tobie wydawać, że obie linie mają się zderzyć i nastąpi moment walki niedźwiedzi i byków, ale może się to okazać nieprawdą ponieważ po drodze może się okazać ze istnieje silny punkt odbicia z przed miesiąca. Największy błąd jaki najczęściej popełniają nowicjusze jest to, że starają się oni patrzeć tylko na małe spektrum rynku zamiast skupić się na większym obrazku.

Kolejną rzeczą wartą uwagi są Flagi, H&S i Kliny.

Flagi potwierdzają utrwalenie większego trendu. W momencie, gdy widzisz, jak cena tworzy taki kanał jak na poniższym obrazku oznacza to, że istnieje gdzieś moment utrwalenia. Zwróć uwagę, że na obrazku mamy przedstawione dwie sytuacje:

  1. Pierwsza, duży wyskok  w górę, otwarcie kanału spadkowego (flaga), wybicie z kanału (potwierdzenie większego trendu wzrostowego)
  2. Druga, duży spadek w dół, otwarcie kanału wzrostowego(flaga), wybicie z kanału (potwierdzenie większego trendu spadkowego)
Flagi bitcoinheavy.org
Handel kryptowalutami – Flagi

Głowa z Ramionami  czyli po angliesku „Head and Shoulders” jest bardzo popularnym indykatorem, który symbolizuje odwrócenie trendu z wzrostowego na spadkowy. Jak widać na poniższym obrazku, szczyty ramion oraz głowy pokazują nieudaną próbę ataku na linię oporu. Po trzykrotnym odrzuceniu, nastąpił spadek ceny w dół.

HeadandShoulder_050906.gif
Handel kryptowalutami – Głowa z ramionami (H&S)
Handel kryptowalutami – odwrócona Głowa z Ramionami (Head & Shoulders) sygnalizuje odwrócenie trendu z spadkowego na wzrostowy

Im większa Głowa z Ramionami tym większe prawdopodobieństwo, że jest to wiarygodny wzór. Głowa z Ramionami sygnalizuje, że trend rynkowy się zmienia. Istnieje również odwrócona głowa z ramionami która sygnalizuje odwrócenie trendu z spadkowego na wzrostowy.

HS.png
Handel kryptowalutami – odwrócona Głowa z Ramionami (Head & Shoulders) sygnalizuje odwrócenie trendu z spadkowego na wzrostowy

Kliny, sygnalizują odwrócenie trendu. Kliny mogą być użyte do rozpoznania mikro ruchów albo większych manewrów. Osobiście, używam ich do analizowania małych transakcji.

wedges.png
Handel kryptowalutami – Klin

Istnieją również odwrócone kliny w których najlepiej kupować kiedy klin znajduje się najniżej i sprzedawać kiedy wraca z powrotem do góry.

Bardzo ważna uwaga, bądź ostrożny z odczytywaniem klinów. Wiele ludzi myśli, że kliny są silnym narzędziem do rozpoznania odwrócenia trendu jednak jest to nieprawdą. W większości przypadków kliny pokazują tylko mały spadek ceny. Najlepiej używać tej strategii, kiedy mamy byczy rynek, kiedy ceny większości monet rosną i można robić małe manewry i skumulować więcej hajsu.

Gdy podejmiesz się analizy zauważysz, że wszystkie wyżej wymienione wzory (Flagi, H&S, Kliny) będą wszędzie i może to być na początku trochę chaotyczne do zrozumienia. Te wzory są bardzo popularne i na pewno bardzo pożyteczne do użytku, trik polega na tym aby nauczyć się je odróżniać.

Świeczki:

Formacje-swiecowe.png
Handel kryptowalutami – Świece

Kilka Dodatkowych Porad: NIE STARAJ SIĘ TRADOWAĆ NA SIŁĘ!!! Wielu ludzi straciło sporo hajsu bo próbowali znaleźć okazje na tanie kupno i szybką sprzedaż. To jest NAJWIĘKSZY błąd nowych traderów którzy zabierają się za handel kryptowalutami. Cierpliwość to cnota, szczególnie w handlu kryptowalutami. Jeżeli nie jesteś pewien, nie wchodź w nową transakcję. Lepiej nic nie zarobić niż stracić pieniądze.

  1. Śledź wiadomości. Newsy mają bardzo duży wpływ na handel kryptowalutami, jeżeli jesteś w stanie przewidzieć jak jakieś wydarzenie może wpłynąć na cenę danej monetę to możesz zgarnąć niemałą sumkę. Istnieje wiele portali internetowych które podają kryptowalutowe wiadomości, możesz również zacząć śledzić moją stronę na Facebooku
  2. NIGDY FOMO/FUD. Oba słowa są dość popularne w kryptowalutowym żargonie i warto je znać. FOMO – Fear of missing out, czyli strach przed utraceniem/nie uczestniczeniem w danej transakcji. Przykład: wchodzisz na wykres ETH/BTC i widzisz długą zieloną linę, myślisz sobie „o kurcze cena ETH strasznie wybiła w górę, muszę kupić ETH bo pewnie wybije jeszcze bardziej!” No i kupujesz ETH a po chwili się okazuje, że wskoczyłeś do tego pociągu za póżno i cena zaczyna spdać. Nigdy nie kupuj jak cena drastycznie rośnie, w większości przypadków jest już za późno. Staraj się również kontrolować swoje emocje i nie ulegaj hypowi. Pomyśl, pogoogluj, poczytaj zanim wejdziesz w jakąś transakcje. FUD oznacza Fear Uncertanity and Doubt, czyli strach, niepewność i wątpliwość. Jak widzisz, że cena drastycznie spada i nie rozumiesz dlaczego, poczekaj chwile, zamiast sprzedawać wszystko od razu. Sprawdź co może być tego przyczyną, poczytaj wiadomości, sprawdź twittera który jest dobrym źródłem informacji na temat handlu kryptowalutami, może to być chwilowa manipulacja rynku albo autentyczny krach.

Powyższe podstawy dadzą tobie ogólny zarys tego na czym polega handel kryptowalutami, jeżeli jednak czujesz niedosyt wiedzy i chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat tradingu i inwestowania…

TO KONIECZNIE MUSISZ DOŁĄCZYĆ DO NASZEGO PROGRAMU DLA KRYPTO INWESTORÓW!!

Klikając w poniższy przycisk „Zapisz się” dołączysz do naszego systemu i otrzymasz nasze lekcje dla krypto inwestora na messangera! Tak dobrze przeczytałeś, dostaniesz nasze wiadomości na Facebookowego messangera, aby nigdy nie przegapić naszych lekcji!

>>>Zapisz się<<

2 myśli w temacie “Handel Kryptowalutami”

Dodaj komentarz