Bitcoin

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Kopanie kryptowalut staje się coraz bardziej popularne. Od kiedy Ghash, jedna z największych firm Cloud Miningowych, ogłosiła że nie będzie dodawać nowych członków wielu ludzi zaczęło sobie zadawać bardzo proste, ale ważne pytanie: Czy kopanie Bitcoina jest opłacalne? Czy jest możliwe aby mieć jakieś zyski z wydobywania Bitcoina w 2018?

Czy kopanie kryptowalut jest dochodowe? Cóż, odpowiedz jest dość skomplikowana. W tym artykule skupimy się głównie na przykładzie kopania Bitcoina i sprawdzimy czy można na tym zarobić, lub czy może się to okazać totalną porażka finansową. Kopanie Bitcoina ma swoją skomplikowaną historię z której możemy wyciągnąć wiele wniosków.

Czemu Wydobywanie Bitcoina Było Opłacalne Parę Lat Temu?

Kopanie Bitciona było bardzo zyskownym biznesem przez długi czas. Kiedy początkujący wydobywcze nie zarabiali prawie nic bo używali „lewych” firm do wydobywania Bitcoina które wyrastały jak „grzyby po deszczu” bardziej doświadczeni kopacze byli w stanie wyciągnąć znaczące pieniądze. Ci którzy potrafili zoptymalizować swoje GPU albo udało im się zdobyć FFPGA w 2012 albo wczesnym 2013 tak samo jak ci którzy kupili wczesne ASIC albo udało im się „postawić” na właściwy hardware do wydobywania Bitcoina zarobili dużo hajsu.

Jednakże biznes wydobywania kryptowalut strasznie się zmienił od kiedy używanie GPU/FPGA stało się bezużyteczne. Ciągle ulepszanie ASIC całkowicie zmieniło rynek wydobycia poprzez zwiększenie efektowności kopania i jego częstotliwość. Kopanie kryptowalut używając własnego komputera stało się całkowicie bezużyteczne.

Zarabiaj Pasywnie Na Kopaniu Krypto

Dlaczego Kopanie Bitcoina Przed 2013 Było Opłacalne?

Przed zaczęciem używania ASIC, wydobywanie Bitcoina na własnym komputerze było opłacalne ponieważ trudność była bardzo niska i adekwatna do ceny Bitcoina. Obecnie kopanie kryptowalut wygląda trochę inaczej

  1. Wielu Kopaczy Bitcoina kopało tylko parę godzin dziennie (głownie w nocy) używając własnych komputerów które kupili do gier komputerowych. Takie komputery posiadają mocne GPU i kiedy gracze przestawali grac i szli spać bardzo często zostawiali komputery włączane przez noc po to żeby kopały Bitcoina. Oczywiście kopanie na dużych częstotliwościach mogło potencjalnie spalić GPU, ale mądrzy pól-etatowi kopacze wydobywali Bitcoin tylko wtedy kiedy trudność/cena były korzystne. Dodatkowo ci ludzie dostosowali swoje ustawienia systemu aby zwiększyć moc i efektywność wydobywania i zmniejszyć możliwość „spalenia kompa”.

  1. W 2012-2013 nie było za wiele Bitcoinowych farm. Jedyna konkurencją przeciętnego kopacza był inny przeciętny kopacz. To znaczy, że jak ktoś mieszkał w miejscu gdzie prąd jest tani to mógł wykopać wystarczającą ilość Bitocionw żeby pokryć koszty za prąd i jeszcze przy tym zarobić. Nawet ludzie którzy mieszkali w miejscach co prąd był kosztowny mogli mieć jakieś zyski jeśli mieli odpowiednio ustawione koparki.

  2. Wielu ludzi w tamtym okresie kopało nie dla zysku lecz dlatego aby wsprzeć rozwój Bitcoina. Wcześni zwolnicy Bitcoina chcieli po prostu poszerzyć popularność tej waluty i zaznajomić innych z faktem, że jest to anonimowa waluta przyszłości.

Związek pomiędzy trudnością…

bitcoin-difficulty-from-2010-feb-2013

a ceną…

bitcoin-price-from-2010-feb-2013

nie był idealny, ale generalnie trudność kopania szla w podobnym kierunku z ceną Bitocina w USD. Po 2012 kiedy wyszły ASIC wszystko się zmieniło co widać po wykresach.

ASIC Zabiły Kopaczy Któży Używali GPU Do Wydobywania Bitcoina

bflminirig1
Kopanie kryptowalut wymaga dużej mocy komputerowej

Na początku 2013 roku, Jeff Garzik otrzymał pierwszą maszynę do kopania wyprodukowaną przez firmę Avalon. To nowe urządzenie używało ASIC zamiast GPU do generowania nowych Bitcoinow. W tym samym czasie były jeszcze jedna firma na świecie która wyprodukowała podobne urządzenie. Jeff w jego recenzji o ASIC zrobionym przez Avalon nie tylko potwierdził , że wydobywanie Bitcoina może przynieść jakieś zyski, ale może być bardzo dochodowe. Jego komentarz na temat mocy wydobycia i ile wydobył Bitcoinow w ciągu pierwszych dni jest zdumiewający:

Wydajność jest znacznie wyższa niż ogłaszano. Ogłoszone było 60 Ghps, ale raport jednostki wskazuje na 67.5 Ghps

oraz

Po 20 godzinach kopania, niepotwierdzone + potwierdzone dochody wynoszą  14.98832170 BTC.

Jeff był w stanie wydobyć 15 BTC dziennie! Oczywiście dla kopacza dzisiaj 67.5 GH/s jest praktycznie niczym. Obecnie używając tą samą moc mógłbyś co najwyżej wyciągnąć 0.0007 BTC na dzień.

 Jak Zdeterminować Czy Kopanie Bitcoina jest Opłacalne?

Przez ostatnie półtora roku  odpowiedz była jednoznaczna: Nie, kopanie Bitcoina jest nieopłacalne ponieważ zyski z wydobywania są bardzo ryzykowne. Jednakże, jeśli jesteś w stanie zainwestować w ASIC które ma 28nm albo nawet zmodyfikowane ASIC z 45 nm które może dać takie same rezultaty jak te z 28 nm to kopanie Bitcoina jest w stanie być dochodowe. Trudność Bitcoina dąży do stabilności i kiedy to nastąpi minig może być w stanie przynieść jakieś zyski. Chciałbym podkreślić słowo „może” ponieważ wszystko zależy od kilku czynników:

  1. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest koszt elektryczności. Jeśli mieszkasz w regionie gdzie elektryczność jest tania albo masz dostęp do darmowego prądu (oczywiście mowa o legalnym dostępie) to kopanie może być dochodowe. Żeby twoje kopanie było efektywne musisz dołączyć do mining pool.

    800px-pol_operator_systemu_dystrybucyjnego-svg

  2. Jeśli mieszkasz w zimnym regione warto jest umieścić koparki w zimnym pomieszczeniu które jest odizolowane od głównej części mieszkalnej. Chłód będzie w stanie zwiększyć wydajność urządzenia. Im większa wydajność, tym bardziej efektowne jest wydobywanie Bitcoina.

  3. Trudność wydobywania Bitcoina jest coraz bardziej adekwatna do obecnej ceny Bitcoina, jednak to powiązanie nie gwarantuje całkowitej stabilności. To oznacza, że kopacze dostaną więcej Bitcoinow jak ich hash power wzrośnie kiedy cena i trudność spadnie, ale mniej Bitcoinow kiedy cena i trudność wzrośnie.

Moja Opinia

Osobiście uważam, że kopanie kryptowalut jest bardzo ciężką pracą przy której wiele czynników może pójść nie tak. Ogromne koszty za prąd, zwiększająca się trudność wydobycia, duża konkurencja wśród górników, hałas i ciepło koparek, wahająca się cena Bitcoina… to tylko część z rzeczy które trzeba wsiąść pod uwagę przy rozpoczęciu kopania.

Moja Alternatwa

Osobiście długo się zastanawiałem czy warto zainwestować pieniądze w kopanie i po długim resarchu stwierdziłem, że istnieje łatwiejsza i mniej ryzykowna alternatywa.

Zamiast inwestować w kopanie łatwiej i w wielu przypadkach efektywniej jest po prostu zainwestować bezpośrednio w kryptowaluty. Jeżeli kupisz Bitcoina  teraz to z czasem jego wartość wzrośnie i nie będziesz musiał się martwić o wszystkie wymienione wyżej czynniki. Łatwiej i mniej ryzykownie jest zainwestować 10 000zł  kupując Bitcoina, niż wydając 10 000zł na koparki i ich ciągłe utrzymanie. Wszystko co musisz zrobić to wejść na giełdę, przelać pieniądze i kliknąć „kup” BOOM właśnie stałeś się inwestorem!

Jeżeli wciągnęła cię tematyka inwestowania w kryptowaluty to powinieneś sprawdzić nasz darmowy programem krypto inwestora w którym co tygodniowy wysyłamy lekcje dzięki którym będziesz wiedział na bieżąco w co warto inwestować, dostaniesz nasze analizy techniczne na dany tydzień, oraz dowiesz się jak zabezpieczyć się przed stratą. 

Klikając w poniższy przycisk „Zapisz się” dołączysz do naszego systemu i otrzymasz nasze lekcje krypto inwestora na messangera! Tak dobrze przeczytałeś, dostaniesz nasze wiadomości na Facebookowego messangera, aby nigdy nie przegapić naszych lekcji!

>>>Zapisz się<<

Dodaj komentarz