Kopanie Kryptowalut

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Kopanie kryptowalut staje się coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Od kiedy Ghash, jedna z największych „Mining Clouds”, ogłosiła ze nie będzie dodawać nowych członków wielu ludzi zaczęło sobie zadawać bardzo proste ale ważne pytanie: Czy kopanie Bitcoina jest opłacalne? Czy jest możliwe aby mieć jakieś zyski z wydobywania Bitcoina w 2018?

Cóż, odpowiedz na pytanie czy kopanie kryptowalut jest dochodowe jest dość skomplikowane. Dlatego w tym artykule skupimy się głownie na przykładzie kopania Bitcoina i sprawdzimy czy można na tym zarobić lub czy może się to okazać totalną porażka finansową. Kopanie Bitcoina ma swoja skomplikowaną historię z której możemy wyciągnąć wiele wniosków.

Czemu Wydobywanie Bitcoina Było Opłacalne Parę Lat Temu?

Kopanie Bitciona było bardzo zyskownym biznesem przez długi czas. Podczas kiedy początkujący wydobywcze nie zarabiali prawie nic bo używali „lewych” firm do wydobywania Bitcoina które wyrastały jak „grzyby po deszczu” bardziej doświadczeni kopacze byli w stanie wyciągnąć znaczące pieniądze. Ci którzy potrafili zoptymalizować swoje GPU albo udało im się zdobyć FFPGA w 2012 albo wczesnym 2013 tak samo jak ci którzy kupili wczesne ASIC albo udało im się „postawić” na właściwy hardware do wydobywania Bitcoina zarobili dużo hajsu.

Jednakże biznes wydobywania kryptowalut strasznie się zmienił od kiedy używanie GPU/FPGA stało się bezużyteczne. Ciągle ulepszanie ASIC całkowicie zmieniło rynek wydobycia poprzez zwiększenie efektowności kopania i jego częstotliwość. Kopanie kryptowalut używając własnego komputera stało się całkowicie bezużyteczne.

Zarabiaj Pasywnie Na Kopaniu Krypto

 

Dlaczego Kopanie Bitcoina Przed 2013 Było Opłacalne?

Przed zaczęciem używania ASIC, wydobywanie Bitcoina na własnym komputerze było opłacalne ponieważ trudność była bardzo niska i adekwatna do ceny Bitcoina. Obecnie kopanie kryptowalut wygląda trochę inaczej

  1. Wielu Kopaczy Bitcoina kopało tylko parę godzin dziennie (głownie w nocy) używając własnych komputerów które kupili do gier komputerowych. Takie komputery posiadaj dość dobre GPU i kiedy gracze przestawali grac i szli spać bardzo często zostawiali komputery włączane przez noc po to żeby kopały Bitcoina. Oczywiście kopanie na dużych częstotliwościach mogło potencjalnie spalić GPU, ale mądrzy pól-etatowi kopacze wydobywali Bitcoin tylko wtedy kiedy trudność/cena były korzystne. Dodatkowo ci ludzie dostosowali swoje ustawienia systemu aby zwiększyć moc i efektywność wydobywania i zmniejszyć możliwość „spalenia kompa”.

  1. W 2012-2013 nie było za wiele Bitcoin mining farms. Jedyna konkurencja przeciętnego kopacza był inny przeciętny kopacz. To znaczy ze jak ktoś mieszkał w miejscu gdzie prąd jest tani to mógł wykopać wystarczająca ilość Bitocionw żeby pokryć koszty za prąd i jeszcze przy tym zarobić. Nawet ludzie którzy mieszkali w miejscach co prąd było kosztowny mogli mieć jakieś zyski jeśli mieli odpowiednio ustawione kopania i swój system.

  2. Wielu ludzi w tamtym okresie kopało nie dla zysku lecz dlatego aby wspierać rozwój Bitcoina. Wcześni zwolnicy Bitcoina chcieli po prostu poszerzyć popularność tej waluty i zaznajomić innych z faktem ze jest to anonimowa waluta przyszłości.

Związek pomiędzy trudnością…

bitcoin-difficulty-from-2010-feb-2013

a ceną…

bitcoin-price-from-2010-feb-2013

nie był idealny, ale generalnie trudność kopania szla w podobnym kierunku z cena Bitocina w USD. Po 2012 kiedy wyszły ASIC wszystko się zmieniło totalnie co widać po wykresach.

ASIC Zabiły Kopaczy Któży Używali GPU Do Wydobywania Bitcoina

bflminirig1
Kopanie kryptowalut wymaga dużej mocy komputerowej

Na początku 2013 roku, Jeff Garzik otrzymał pierwsza maszynę do kopania wyprodukowana przez frime Avalon. To nowe urządzenie używało ASIC zamiast GPU do generowania nowych Bitcoinow. W tym samym czasie były jeszcze jedna firma na świecie która wyprodukowała podobne urządzenie, ale Avalon był pierwszy aby je wyprodukować i sprzedać. Jeff w jego recenzji o ASIC zrobionym przez Avalon nie tylko potwierdził ze wydobywanie Bitcoina może przynieść jakieś zyski, ale może być bardzo dochodowe. Jego komentarz na temat mocy wydobycia i ile wydobył Bitcoinow w ciągu pierwszych dni jest zdumiewający:

Wydajność jest znacznie wyższa niż ogłaszano. Ogłoszone było 60 Ghps, ale raport jednostki wskazuje na 67.5 Ghps

oraz

Po 20 godzinach kopania, niepotwierdzone + potwierdzone dochody wynoszą  14.98832170 BTC.

Jeff był w stanie wydobyć 15 BTC dziennie! Oczywiście dla kopacz dzisiaj 67.5 GH/s jest praktycznie niczym. Obecnie używając ta sama moc mógłbyś co najwyżej wyciągnąć 0.0007 BTC na dzień.

 Jak Zdeterminować Czy Kopanie Bitcoina jest Opłacalne?

Odpowiedzmy wreszcie na główne pytanie tego artykułu: Czy da się zarobić na wydobywaniu Bitcoina? Najlepszym sposobem żeby odpowiedzieć na to pytanie byłoby użycie kalkulatora który zbudowałem w Excelu.

Przez ostatnie półtora roku moja odpowiedz była jednoznaczna: Nie, kopanie Bitcoina jest nieopłacalne ponieważ zyski z wydobywania są bardzo ryzykowne. Jednakże, jeśli jesteś w stanie zainwestować w ASIC które ma 28nm albo nawet zmodyfikowane ASIC z 45 nm które może dać takie same rezultaty jak te z 28 nm to kopanie Bitcoina jest w stanie być dochodowe. Trudność Bitcoina dąży do stabilności i kiedy to nastąpi minig może być w stanie przynieść jakieś zyski. Chciałbym podkreślić słowo „może” ponieważ wszystko zależy od kilku czynników:

  1. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest koszt elektryczności. Jeśli mieszkasz w regionie gdzie elektryczność jest tania albo masz dostęp do darmowego prądu (oczywiście mowa o legalnym dostępie) to możesz spróbować kopanie kryptowalut. Żeby twoje kopanie było efektywne musisz dołączyć do mining pool.

    800px-pol_operator_systemu_dystrybucyjnego-svg

  2. Jeśli mieszkasz w zimnym region warto jest wsadzić maszyny do kopania w zimnym pomieszczeniu które jest odizolowane od głównej części mieszkalnej. Chłód będzie w stanie zwiększyć wydajność urządzenia. Im większa wydajność, tym bardziej efektowne jest wydobywanie Bitcoina.

  3. Trudność wydobywania Bitcoina jest coraz bardziej adekwatna do obecnej ceny Bitcoina, jednak to powiązanie nie gwarantuje całkowitej stabilności. To oznacza że kopacze dostaną więcej Bitcoinow jak ich hash power wzrośnie kiedy cena i trudność spadnie, ale mniej Bitcoinow kiedy cena i trudność wzrośnie.

Wydobywanie Bitocina jest warte w wielu przypadkach, szczególnie jeśli ma się dotstęp do bardzo taniego prądu I pieniądze na inwestycje w maszyny. Jednakże, czy kopanie jest w stanie być dochodowe dla ciebie? Sam musisz sobie odpowiedz na to pytanie. Pamiętaj żeby zrobić wszystkie potrzebne obliczenia kosztów I dowiedzieć się wszystkiego co możesz na temat wydobywania Bitcoina.

Istnieje również alternatywa która może okazać się dochodowym sposobem na kopanie kryptowalut. Cloud Mining czyli kopanie chmurowe, to opcja która nie wymaga posiadania żadnego sprzętu a wystarczy tylko kupić kontrakt na całe życie albo na określony czas w jednej z firmy które oferują kopanie kryptowalut za Ciebie. W ten sposób nie musisz sie martwić o płaceniu za prąd, drogie urządzenia do kopania, czy też hałas i ciepło które jest wydzielane przez komputer.

genesis-mining-logo1-264x264

Jedną z takich firm jest Genesis Mining, największa i najbardziej popularna kopalnia chmurowa na świecie która jest zlokalizowana w Chinach, Islandi oraz innych lokacjach na świecie. Firma ta posiada wiele hangarów z tysiącami maszyn napędzanymi elektrownią naturalną.

Jeżeli Chcesz dołaczyć kopania kryptowalut w Genesis Mining użyj tego kodu 5JfqHv a dostaniesz 3% zniżki na zakup twojego kontraktu. Ceny zaczynają się od 30$ i dostępne formy płatności to  karta kredytowa, przelew bankowy, kryptowaluty: Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, Dash.

One comment

Dodaj komentarz